Sklo je pomerne univerzálnym stavebným materiálom. Bolo objavené zhruba pred 5000 rokmi v Egypte a od tohto momentu prešlo istým vývojom. Od skromných začiatkov, kedy sa sklo v architektúre využívalo maximálne ako výplň okien, sme sa dostali až do moderného veku a ére presklených fasád. Aké sú výhody presklených fasád, respektíve skla ako takého?
Priehľadnosť
Jedinečnosť skla tkvie v tom, že ide o priehľadný materiál. Do interiéru prepúšťa prirodzené svetlo a umožňuje príjemné vizuálne spojenie s vonkajším svetom. Viac denného svetla môže prispieť k lepšej nálade ľudí, ktorí v budove s presklenou fasádou pracujú, ale tiež pomáha šetriť elektrickú energiu.
Odolnosť voči prachu a vode
Sklo má hladký a lesklý povrch, je prachotesné a dá sa, na rozdiel od iných stavebných materiálov, veľmi ľahko udržiavať. Táto vlastnosť sa cení najmä v lokalitách a mestách, ktoré sú zvlášť prašné, prípadne sa nachádzajú blízko púštnych oblastí. K výhodám skla a presklených fasád treba tiež pripočítať v zásade všeobecnú odolnosť voči poveternostným vplyvom – dažďu, vetru i snehu.
Farebná rôznorodosť
Sklo býva k dispozícii v širokej škále farieb. Presklené fasády tak zďaleka nemusia byť iba farebne jednoliate a šedivo nudné. Každá z tabúľ presklenej fasády teoreticky môže hrať inou farbou. Ak tieto tabule budú navyše tvarovo, respektíve rozmerovo rôznorodé, budova získa zaujímavý, futuristický a nepochybne štýlový nádych.
Odolnosť voči pôsobeniu UV žiarenia
Sklo veľmi dobre odoláva aj pôsobeniu ultrafialového žiarenia, ktoré (kvôli stenčujúcej sa ozónovej vrstve) preniká na Zem v čoraz väčších množstvách. To môže pocítiť nielen pokožka človeka, ale aj stavebné materiály, ktorých životnosť kráti práve UV žiarenie. To však nie je prípad skla a presklených fasád, ktoré vplyvom UV žiarenia nepraskajú ani nemenia svoju prirodzenú farbu a konzistenciu.
Odolnosť voči oderu
Sklo vyniká aj ako materiál, ktorý je odolný voči oderu, respektíve voči opotrebeniu povrchu pri priamom kontakte (plochom trení) s iným materiálom. Je však zaujímavé aj z hľadiska „zelených“ riešení a technológií. Patrí totiž do skupiny recyklovateľných surovín. Ak sa sklo použije v interiéri, navodí opticky priestrannejší pocit.
Sklo a jeho nevýhody
V seizmicky aktívnych oblastiach musia byť sklenené fasády, výrobné haly a budovy ako také osobitne navrhnuté tak, aby odolávali vodorovným pohybom a horizontálne pôsobiacemu zaťaženiu. Sklo sa síce dá do istej miery upraviť, no aj tak odolá nanajvýš zemetraseniu malého rozsahu. V tropických oblastiach zase nesprávne navrhnutá presklená fasáda môže prispievať k prehrievaniu interiéru budovy a vyššiemu zaťaženiu systému klimatizácie. V tomto prípade môžu byť vhodnejšie odvetrané fasády, prípadne hliníkové fasády.