Září 27, 2023

Vstupujete na trh s novinkou, ktorá priláka davy zákazníkov? Myslite nielen na zisk, ale aj na právnu ochranu

Prísť s novým výrobkom alebo službou, ktoré na dnešnom presýtenom trhu ešte neexistujú, je naozaj chvályhodný výkon. A klobúk dole pred každým, komu sa to podarí. Ak patríte k tým šťastlivcom, ktorí objavili dieru na trhu a chystáte sa preraziť na domácom alebo zahraničnom trhu s výrobkom alebo službou, ktorá vyniká nad konkurenciu, nenechajte sa uniesť vidinou úspechu a zisku a myslite na to, že okrem dôslednej reklamy a prepracovaného marketingu budete potrebovať aj právnu ochranu. Určite totiž nechcete, aby výrobok/službu pod vašou značkou v dohľadnom čase ponúkal niektorý z vašich konkurentov.

Ochranné známky ako záruka právnej ochrany

Ak ste vo svete podnikania nováčikom a zaujímate sa o konkurenčné prostredie, určite ste sa stretli s pojmom ochranné známky. A ak nie ako podnikateľ, tak určite ako spotrebiteľ, a to v podobe písmena R v kruhu vedľa názvu výrobku alebo služby – len ste možno nevedeli, že ide o ochrannú známku. Pre podnikateľa, ktorý chce mať istotu, že výrobok alebo služba, ktorú ponúka, je len jeho a že má výhradné právo používať svoju značku, je ochranná známka jediným možným právnym prostriedkom, ako to dosiahnuť. Dokonale odlíši vaše výrobky/služby od konkurencie a zároveň ich ochráni pred zámenou s konkurenciou alebo krádežou vašej značky.

Môžete sa zamerať aj na zahraničné trhy

Výhodou ochrannej známky je, že si ju môžete zaregistrovať pre každé miesto, kde budete ponúkať svoje výrobky a služby. Môžete sa teda rozhodnúť, že si ju zaregistrujete nielen pre Slovensko, ale môžete ju rozšíriť aj na rôzne iné krajiny, prípadne sa môžete rozhodnúť, že si ju zaregistrujete pre celú Európsku úniu – v tomto prípade však musíte počítať s vyššou cenou. Ak to s právnou ochranou myslíte vážne a rozhodnete sa zaregistrovať si ochrannú známku, budete musieť podať žiadosť na Úrad priemyselného vlastníctva SR. Pripravte sa na to, že budete musieť vyplniť množstvo formulárov a potom čakať na schválenie, ale odmenou v prípade úspešnej registrácie vám bude právna ochrana na 10 rokov – po uplynutí tejto doby musíte požiadať o predĺženie platnosti ochrannej známky.

Nebojte sa teda urobiť krok do neznáma, ale najskôr zvážte všetky kroky, ktoré vám uľahčia vstup na domáci alebo zahraničný trh. Ušetríte si tak veľa budúcich starostí a možných finančných strát.

Napsat komentář