Září 28, 2023

Kúpa vs prenájom

Je to večná dilema. Prenájom alebo kúpa vlastného bývania? Pravidelné splátky nájomcovi alebo banke. By finančne nezávislý alebo sa zaviaza na celý život? Správna odpoveď neexistuje. Vždy to závisí od konkrétneho človeka, v konkrétnom čase. Preto by si mal každý, kto rieši podobnú dilemu, položi niekožko dôležitých otázok.

Chcem osta tam kde žijem?

Asi prvá otázka, ktorú by ste mali vyrieši. Ak vás v mieste súčasného bydliska drží iba práca, prípadne iná, ale jediná vec, rozmýšža nad kúpou nehnutežnosti nie je najvhodnejšie, skôr vožte prenájom. Ak ste si však v mieste kde žijete zvykli, máte v ňom svojich priatežov, páči sa vám jeho Genius loci a cítite sa v ňom dobre, je načase zača rozmýšža o vlastnom bývaní.

Dokážem sa uskromni?

Nebudeme si klama, šetrenie čaká 95% žudí, ktorí si vezmú hypotéku. Mnoho vecí budete musie prehodnoti a mnohých pôžitkov sa budete musie, minimálne dočasne, vzda. Ak to zvládnete, ste o krok bližšie k rozhodnutiu vzia si hypotéku. Ak ale o sebe viete, že žijete od výplaty do výplaty a posledné dni pred výplatou bývajú vežmi dlhé, radšej sa obzerajte po lacnom prenájme

Mám stabilnú prácu?

Vežmi dôležitý bod. źudia v ošiali rozhodnutia “kúpim si byt” často nedokážu racionálne uvažova a prevládajú emocionálne rozhodnutia. Často pritom podcenia práve otázku svojej práce a falošne si navrávajú, že je stabilná. Ak ste koliesko v stroji niektorej z nadnárodných korporácií, zrejme máte právo hovori o stabilite. Ak ste však, napríklad, práve rozbehli ambiciózny startup a momentálne sa vám darí, premyslite si či tomu tak bude aj o rok. Spravte si vlastný odhad rizika, poraďte sa s viacerými žuďmi, na ktorých názore vám záleží a nezamlčiavajte si aj negatívne fakty. Rozhodujte sa rozumom, nie srdcom.

Napsat komentář