Je to večná dilema. Prenájom alebo kúpa vlastného bývania? Pravidelné splátky nájomcovi alebo banke. By finančne nezávislý alebo sa zaviaza na celý ivot? Správna odpoveď neexistuje. Vdy to závisí od konkrétneho človeka, v konkrétnom čase. Preto by si mal kadý, kto riei podobnú dilemu, poloi niekožko dôleitých otázok.
Chcem osta tam kde ijem?
Asi prvá otázka, ktorú by ste mali vyriei. Ak vás v mieste súčasného bydliska drí iba práca, prípadne iná, ale jediná vec, rozmýža nad kúpou nehnutežnosti nie je najvhodnejie, skôr vožte prenájom. Ak ste si vak v mieste kde ijete zvykli, máte v ňom svojich priatežov, páči sa vám jeho Genius loci a cítite sa v ňom dobre, je načase zača rozmýža o vlastnom bývaní.
Dokáem sa uskromni?
Nebudeme si klama, etrenie čaká 95% žudí, ktorí si vezmú hypotéku. Mnoho vecí budete musie prehodnoti a mnohých pôitkov sa budete musie, minimálne dočasne, vzda. Ak to zvládnete, ste o krok bliie k rozhodnutiu vzia si hypotéku. Ak ale o sebe viete, e ijete od výplaty do výplaty a posledné dni pred výplatou bývajú vežmi dlhé, radej sa obzerajte po lacnom prenájme
Mám stabilnú prácu?
Vežmi dôleitý bod. źudia v oiali rozhodnutia “kúpim si byt” často nedokáu racionálne uvaova a prevládajú emocionálne rozhodnutia. Často pritom podcenia práve otázku svojej práce a falone si navrávajú, e je stabilná. Ak ste koliesko v stroji niektorej z nadnárodných korporácií, zrejme máte právo hovori o stabilite. Ak ste vak, napríklad, práve rozbehli ambiciózny startup a momentálne sa vám darí, premyslite si či tomu tak bude aj o rok. Spravte si vlastný odhad rizika, poraďte sa s viacerými žuďmi, na ktorých názore vám záleí a nezamlčiavajte si aj negatívne fakty. Rozhodujte sa rozumom, nie srdcom.