Září 28, 2023

Ochranná známka: obchod alebo zmysluplné riešenie?

Ochranná známka je v podnikaní veľmi diskutovanou témou. Najmä v posledných mesiacoch, keď sa mnohí podnikatelia kvôli pandémii koronavírusu presunuli na internet, si podnikatelia lámu hlavu nad tým, ako prekonať konkurenciu a zároveň ochrániť svoje know-how pred ziskuchtivými záškodníkmi, ktorí sa neboja ukradnúť nápad alebo dokonca celý projekt. Ochranná známka sa preto zdá byť skvelým riešením. Ale je to naozaj tak, alebo je to len marketingový ťah?

Ochrana, ktorá nás sprevádza už stáročia

Ak by sme chceli ísť naozaj do hĺbky, potom treba spomenúť, že ochranné známky nie sú v podstate ničím novým. Už v stredoveku ľudia označovali svoje výrobky, aby identifikovali ich pôvod – najčastejšie na keramike, tehlách alebo koženom tovare, kde sa nachádzali písmená, iniciály výrobcu alebo grafické symboly. S rozvojom obchodu a rastúcou konkurenciou sa toto označovanie nielen rozšírilo, ale aj zdokonalilo. Avšak až v druhej polovici 20. storočia začali na celom svete vznikať zákony definujúce práva a povinnosti pri registrácii ochranných známok. Vďaka ochrannej známke, ako ju poznáme dnes, majú všetci, ktorí si ju zaregistrujú, istotu, že sú právne chránení pred prípadnou krádežou – je to v podstate jediný právny mechanizmus, ktorý dáva majiteľovi ochrannej známky právo na jej používanie. Všetci ostatní, ktorí tak urobia, budú považovaní za plagiátorov a budú stíhaní v súlade so zákonom.

Registrácia ochrannej známky

Ak sa rozhodnete zaregistrovať ochrannú známku, môžete svoju značku právne chrániť nielen na Slovensku, ale aj rozšíriť jej pôsobnosť do rôznych krajín, v ktorých chcete pôsobiť. Môžete sa zaregistrovať aj pre celú Európsku úniu. Ak ste zbehlí v jednaní s úradmi, môžete si ochrannú známku zaregistrovať sami na Úrade priemyselného vlastníctva. Ak nemáte radi papierovanie alebo sa chcete vyhnúť chybám a zložitému vybavovaniu, existujú spoločnosti, ktoré sa na túto činnosť špecializujú a všetky formality súvisiace s ochrannou známkou vybavia za vás. Pre vás to znamená nielen úsporu času, ale aj starostí.

Ak si teda teraz po uvedení základných faktov odpovieme na otázku, ktorú sme položili v úvode, odpoveďou je, že registrácia ochrannej známky je nielen rozumným, ale aj jediným možným riešením, ak to so svojím podnikaním myslíte vážne, chcete chrániť svoje know-how a nenechať si do toho hovoriť od konkurencie.

Napsat komentář