Září 28, 2023

Záhradná plastová pivnica = moderný pôsob skladovania potravín

Správne uskladnenie potravín pomáha predĺžiť ich čerstvosť a trvanlivosť. Nie každý má však možnosť uskladniť svoju úrodu, zaváraniny či víno v pivnici. Práve v takýchto prípadoch je výborným riešením plastová pivnica v záhrade.

Záhradné pivnice boli obľúbené už v minulosti

Už naši predkovia poznali prednosti uskladňovania potravín pod zemou. Slúžili na to pivničky zapustené do zeme, tzv. zemľanky alebo hroble. Optimálna teplota či vlhkosť vzduchu v takýchto podmienkach zabezpečovali dlhodobú kvalitu uskladnenej úrody, či už čerstvej alebo spracovanej. Vďaka tomu sa ľudia mohli zásobovať na dlhý čas ovocím, zeleninou, mäsom či vínom bez obáv, že by sa znehodnotili.

Pôvodné zemľanky nahradili plastové pivnice

Súčasné moderné novostavby s podpivničením veľmi nepočítajú. Navyše výstavba takejto pivnice predstavuje značné náklady. Na krátkodobejšie uskladnenie potravín sa tak používa chladnička, prípadne mraznička alebo špajza, ktoré im dočasne poskytnú vyhovujúce podmienky. Určite však nepostačia v prípade, že vás prekvapila bohatá úroda alebo máte možnosť výhodnej kúpy väčšieho množstva potravín.

Presne pre takéto situácie boli vytvorené záhradné plastové pivnice. Svojimi vlastnosťami sa približujú niekdajším zemľankám, avšak na rozdiel od nich sú prispôsobené požiadavkám súčasnej doby. Poskytujú chladné a tmavé prostredie na uskladnenie rôznych druhov potravín, ovocia, zeleniny, zaváranín či vína, pričom vám zo záhrady neukroja ani m2 priestoru. Nachádzajú sa totiž celé pod zemou a dovnútra sa dostanete pohodlne po schodíkoch.

Jednoduché a pritom účelné riešenie

Záhradné plastové pivnice sa vyrábajú z nepriepustného jednoliateho potravinárskeho polyetylénu, ktorý neabsorbuje vodu. Vďaka tomu sa nemusíte obávať, že by do pivnice prenikla spodná voda. Konštrukcia je vystužená kovovým rámom z oceľového profilu, ošetreného farbou proti korózii. O suchý interiér bez plesní sa postará zabudovaný systém gravitačného vetrania. Vnútro pivničky je vybavené policami na uloženie potravín, schodíkmi alebo rebríkom, LED osvetlením a nachádza sa tu dokonca aj meteostanica.

Záhradná pivnica sa inštaluje pomerne jednoducho a rýchlo. Je to dokonca možné zvládnuť už za 1 deň. Mnohí zákazníci si ju dokonca vykonávajú sami. Stačí vykopať jamu po obvode väčšiu cca o 20 cm ako samostatná nádrž, vyrovnať podklad, osadiť nádrž (pivnicu) a obsypať ju zeminou a štrkom.

Záhradná pivnica ponúka množstvo výhod

Hoci sa plastové pivnice objavili u nás len nedávno, veľmi rýchlo ukázali svoje prednosti. Patria medzi ne napríklad:

· Jednoduchá a rýchla montáž

· Úspora miesta v záhrade

· Ľahká manipulácia

· Dlhá životnosť

· Nenáročná údržba

Napsat komentář