Září 28, 2023

Vplyv farieb a vzorov vo vašom interiéri

Všetko má svoje pravidlá. Ani v tomto prípade tomu nebude inak. Farby a vzory majú veľmi silnú moc. Pri zriaďovaní domácnosti treba dávať veľký pozor pri ich výbere, aby ste sa v tom všetko nezamotali. Na čo treba dbať a aké sú možnosti výberu?

Čo opticky zväčší priestor a čo ho naopak zmenší?

Voľba vzorovaného podkladu, či už na stenu vo forme tapety, vankúšov alebo koberca ako doplnkov interiéru, je ideálna vtedy, keď máte k dispozícii veľký presvetlený priestor. V opačnom prípade namiesto dotvorenia priestoru ho opticky zmenšíte. Optické zväčšenie priestoru sa vám podarí zvislým vzorovaním v miestnostiach, ktoré majú nízko položený strop.

Aké používať farby a ako využiť denné svetlo?

Svetlé miestnosti majú veľkú výhodu v tom, že sa v nich dajú používať aj teplé či studené farby. Naopak v tmavých kútoch treba dať prednosť výhradne svetlým farbám (napr. pastelovým), aby sme docielili rozjasnenie. Veľmi vhodnú predispozíciu majú miestnosti s dostatočným prirodzeným osvetlením. V miestnostiach tmavších je vhodné používať teplé svetlo, naopak ak potrebujete posvietiť pri čítaní, je vhodnejšie ostrejšie svetlo.

Ako zladiť interiér?

Aktuálny koncept 1:2 volí jednu ťažiskovú (dominantnú) farbu a ostatné k nej kontrastne dolaďuje. Kombináciou hlavnej farby a kontrastných (v menšom pomere) docielite požadovanú harmóniu. Medzi moderné trendy patrí kombinácia chladnej farby (sivej či modrej) s kontrastnými teplými farbami (oranžová, žltá a ich odtiene).

Neodporúčame voliť ako hlavné farby tie agresívne (červená farba) a hlavne v miestnostiach, kde potrebujete odpočívať. Závesy, vázy či iné doplnky vedia veľmi krásne dotvoriť váš osobný priestor. Stačí tak málo, len si to premyslieť a predstaviť, ako by váš domáci svet mohol vyzerať a hneď máte pestrejší deň. Všetko sa odvíja od vášho vkusu a preferencií.

Napsat komentář