Září 28, 2023

Bývajte v zdravšom prostredí – prečo triediť odpad?

O triedení odpadu sa učia už aj deti na základných školách, avšak napriek tomu sa nám na Slovensku stále nedarí dosahovať vytýčené méty. Napríklad, vedeli ste, že recyklujeme približne len 8 % z celého vyprodukovaného odpadu? To je naozaj málo. Prečo je dôležité toto číslo zvýšiť?

Všetok odpad, ktorý sa nerecykluje, končí buď na skládkach, alebo sa spaľuje. V aktuálnej dobe sa spaľuje približne 11 % všetkého odpadu. To je na jednej strane dobré, keďže spaľovaním sa vyrába teplo pre domácnosti. Zároveň však treba myslieť na to, že pri spaľovaní sa prirodzene produkujú škodlivé výpary, ktoré sa dostávajú do ovzdušia. Likvidácia odpadu spaľovaním tak nie je ekologickým riešením, ktoré by prispievalo k zdravšiemu životnému prostrediu.

Recyklácia je nielen o ochrane planéty

Pokiaľ ste niekedy mali možnosť prejsť okolo veľkej skládky komunálneho odpadu, nepochybne ste postrehli charakteristický zápach. Ten je nepríjemným faktorom, ktorý výrazne zhoršuje kvalitu života. Predstavte si, že si kúpite nové bývanie na okraji mesta, avšak o niekoľko rokov neďaleko vznikne skládka odpadu. Asi by ste neboli veľmi nadšení.

Avšak, pokiaľ nebudeme klásť dôraz na recykláciu odpadu, takémuto problému sa nevyhneme. Komunálny odpad sa neustále hromadí a často neexistuje iné riešenie, ako ho hromadiť na skládky.

Triedenie odpadu má význam!

Množstvo odpadu, ktorý končí na skládkach, sa dá výrazne zredukovať recykláciou. Vďaka nej sa dajú obaly z plastu, papiera, skla či kovu jednoducho použiť znovu. Pri recyklácii sa premenia na formu, ktorá sa dá opätovne použiť pri výrobe nových produktov. Zabijú sa tak dve muchy jednou ranou – šetríte životné prostredie, keďže na výrobu nových produktov sa použijú už raz vyrobené materiály a zároveň znižujete percento odpadu, ktorý končí na skládkach.

Pokiaľ vás triedenie odpadu zaujíma podrobnejšie, odporúčame vám navštíviť web Naturpack.sk, kde sa o ňom dozviete oveľa viac!

Napsat komentář