Únor 21, 2024

Pestovanie orchideí v domácnosti

Štíhle, elegantné dámy nakúkajúce spoza okien s nežnou gracióznosťou. Orchidea – dnes už neoddeliteľná súčasť nejednej domácnosti. Orchidea parí medzi ozajstné kráľovné medzi kvetmi. Na Zemi rastie viac ako 25 000 druhov orchideí nadchýnajúcich svojou krásou a rozmanitosťou. Koľko kvetov rastlín jednej čeľade môže byť tak odlišných ako je to u orchideí? Niektoré druhy orchideí majú kvety vo veľkosti komára, iné naopak veľkosťou konkurujú kuchynským tanierom.

Orchidey sú vo všeobecnosti mylne považované za tropické rastliny. Rozpätie výskytu tejto čeľade je tak široký, že celkovo zasahuje zo severu od Grónska a Aljašky až po Ohnivú zem na južnej pologuli. Nato treba pri pestovaní orchidey často myslieť – každá orchidea si vyžaduje iné klimatické podmienky. Niektorým je lepšie v skleníku, iným druhom sa darí najviac na okennej parapete.

Pri pestovaní orchidey je nutné vedieť zopár dôležitých vecí. Orchidey potrebujú čerstvý vzduch, no neznášajú silný prievan, hlavne pri nižších teplotách okolo nuly.

Ďalším veľmi dôležitým faktorom pri pestovaní orchideí je druh zeminy. Takmer žiadna orchidea sa nesmie pestovať v klasickej kvetinovej zemi, pretože tá orchideu behom niekoľkých týždňov úplne udusí. Na pestovanie orchideí sú určené špeciálne orchideové substráty.

Ďalšou veľmi rozšírenou no neopodstatnenou fámou je, že orchidea musí byť stále vo vlhku. Opak je však pravdou! Väčšina orchideí môže byť zaliata až po tom, čo jej pôda úplne vyschne. Premokrenie pôdy vedie k neodvratnému úhynu rastliny!

A nakoniec posledným uvedeným faktorom bude svetlo. Prakticky platí, že čím tučnejšie a tvrdšie listy, tým je daná orchidea menej citlivá na svetlo. Napr. u nás jeden z najrozšírenejších druhov orchidey, Phalaenopsis, so škvrnitými listami je menej citlivý na vyššie teploty a priame svetlo ako orchidea s čisto zelenými listami.

Pestovanie orchideí nie je ťažké no je nevyhnutné dodržiavať isté pravidlá. Nutné je vedieť, čo konkrétna orchidea presne potrebuje. Existuje množstvo kníh o pestovaní orchideí, v ktorých užitočné rady a triky nájdete. A hlavne, živá orchidea sa tak nestane len smutnou spomienkou z pultov kvetinárstiev.

Napsat komentář